godlo1 m

Płowęż - Przystań Zdrowie

logotyplogotyplogotyplogotyp

11:00 – otwarcie imprezy plenerowej „Płowęż – Przystań Zdrowie”
14 czerwca 2014 r. Płowęż, gmina Jabłonowo Pomorskie, Szkoła Podstawowa w Płowężu

11:10 – 11:40 - „Historia ziołolecznictwa franciszkańskiego” – prelekcja - ojciec Erwin Urbaniak
11:40 – 12:00 „Kolorowe witaminki” - inscenizacja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Płowężu

I „Ruch to zdrowie – tradycja i nowoczesność”.
11:00 – 17:00 Tradycja: Obozowisko historyczne Szaniec

W obozowisku:
  • Przymierzalnia uzbrojenia i strojów historycznych, Stoiska z łukiem historycznym, toporami i oszczepami do miotania – dla widzów. Turniej łuczniczy i oszczepnicy. Pokazy walk wojów wczesnośredniowiecznych w scenkach historycznych, Pokaz i nauka fechtunku - dla widzów (pojedynki z wojami). Bitwa z publicznością. Pasowanie na wojownika Bolesława Chrobrego, Stoisko kata z dybami i pręgierzem – sądy gorącego prawa.
  • Stoisko z biżuterią historyczną srebrną, bursztynową i kamieni półszlachetnych
  • Konkursy i zabawy plebejskie dla publiczności.
    Dawne zawody i rzemiosła
  • Warsztaty: mincerza, rogownika, snycerza oraz warsztat tkacki
  • Warsztaty z kaligrafii i wypiekanie podpłomyków metodą średniowieczną.

11:40 - 16:00 Nowoczesność: Nordic walking - instruktaż i spacer szlakami Płowęża i okolic – instruktorzy Stowarzyszenia Pojezierze Brodnickie. Uczestnicy mogą korzystać z własnych kijków lub przygotowanych przez organizatora

12:00 – 17;00 II Alfabet zdrowego żywienia

• Chleb niepowszedni – pokaz wyrobu i wypieku chleba, bułek, Smakołyki z Leśniczówki pokaz wyrobu past warzywnych - Pani Lucyna Glama – producentka zdrowej żywności z Borów Tucholskich.
  • Zdrowa żywność z tradycyjnej kuchni – pokaz połączony z degustacją - KGW w Płowężu i Nowej Wsi.
  • Szklanka mleka i nie tylko – pokaz wyrobu przetworów mlecznych – (sery, twarogi) połączony z quizami na temat zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia.
  • Skarby natury – zioła – rozpoznawanie i wykorzystanie ziół w kuchni dawnej i obecnej połączony z konkursami -Brodnicki Park Krajobrazowy.
  • Herbarium św. Antoniego – zioła w medycynie tradycyjnej – pokaz i stoisko z produktami.
  • Skarby natury – miody – warsztaty dla przyszłych pszczelarzy połączone z degustacją miodów – Koło pszczelarzy z Jabłonowa Pomorskiego.
  • Jak kwasy to tylko omega-3 – pokaz wędzenia ryb słodkowodnych według starych receptur połączony z pokazem wyplatania sieci rybackich – rybak pan Krzysztof Kamiński.
  • Jak połączyć przyjemność jedzenia z równowagą żywieniową? - prezentacja połączona z degustacją świeżych soków z warzyw - realizator Firma GastroChłód Krystian Rzeszutek

12:00 – 15:00 III W pracowni artysty
Pracownia witrażu – zajęcia warsztatowe prowadzone przez prof. dr Andrzeja Kałuckiego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - oraz wystawa witraży studentów tego wydziału. (budynek Starej Szkoły)
Pracownia rzeźby – prezentacja warsztatu rzeźbiarskiego Kuby Matejkowskiego – połączona z warsztatami lepienia rzeźb z gliny (budynek Starej Szkoły)

Wystawa i pokazy rękodzieła 11:00 – 16:00

Rękodzieło ”Róża Serwetka” - wystawa i prezentacja warsztatu, koronkarstwo, malowanie na porcelanie, haft ręczny różnymi technikami.

Serdecznie zapraszamy absolwentów Szkoły Podstawowej w Płowężu

• 9:30 – zgłaszanie i sprawdzenie obecności
  • 10:00 – 11:00 – „Nasza klasa, nasza szkoła” – historia i współczesność – wystawa, „Powrót do szkoły” – spotkanie absolwentów i pracowników szkoły (pawilon)

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Publikację dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Opracowało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionalnego „Kuźnia”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi