godlo1 m

VIII Mila 2016

W dniu dzisiejszym tj. 24 września 2016 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja, już ósma, Jesiennego Ogólnopolskiego Biegu na Jedną Milę. (Zdjęcia.) Celem biegu jest popularyzowanie idei czynnego uprawiania sportu przez wszystkich członków społeczności: dzieci, młodzież, dorosłych, pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Łącznie w biegach wystartowało ok. 250 uczestników. W każdej kategorii trzech pierwszych zawodników zostało nagrodzonych pięknymi pucharami. (Lista zwycięzców.) Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody – niespodzianki.

Cześć zawodników przyjechała pod opieką swoich nauczycieli, a czasem i dyrektorów szkół i przedszkoli. Na starcie stanęli uczniowie z: ZS w Mrocznie, ZS w Bielicach, ZSP w Świeciu, ZSE w Grudziądzu, ZS w Jabłonowie Pomorskim, Gimnazum w Jabłonowie Pomorskim, Gimnazujm w Grucie, SP w Bukowcu Pomorskim, SP w Górznie, SP w Góralach, SP w Jabłonowie Pomorskim, SP w Ostrowitym, SP w Bursztynowie, SP w Lipinkach i Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie Pomorskim. Mieliśmy również przyjemność gościć zawodników i ich rodziny z innych zakątków naszego regionu,  m.in. z Torunia, Kurzętnika i Jaguszewic.

Zawodnicy, jak zwykle, mogli uzupełnić spalone podczas biegu kalorie, gdyż czekała na nich tradycyjna grochówka,  były pączki i inne słodkości, mleczka, napoje.

Jakie imprezy towarzyszące czekały na uczestników?  Panie Anna Wasilewska i Gabriela Neubauer w Pracowni ”Koronki Królewny Anny Wazówny” przygotowały wystawę pięknych prac wykonanych szydełkiem i prowadziły warsztaty koronkarskie. W „Laboratorium Dobromira” uczestnicy biegów i wszyscy im towarzyszący mogli obserwować i prowadzić doświadczenia. Przyszli adepci sztuk plastycznych próbowali swoich sił w działającej podczas zawodów „Manufakturze Płowęż”, gdzie wykonywali prace w glinie kaflarskiej. Mogli również pokryć szkliwem prace wykonane i wypalone w piecu ceramicznym tydzień wcześniej podczas warsztatów ceramicznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szkliwione prace zostały wypalone metodą kraku w mobilnym piecu ceramicznym pod czujnym okiem dr Aleksandra Paskala. Po wyjęciu z pieca okazało się, że szare, matowe szkliwo w sposób zupełnie magiczny zmieniło się w piękną, zieloną, błyszczącą powłokę, a inne mieni się barwami brązu i czerwieni.

Ci, których po zakończonych biegach nadal rozpierała eneria, mogli skorzytać z bajkowego placu zabaw przygotowanego przez firmę Bajkolandia z Wąbrzeźna.

Pani Małgorzata Gutowska, ze współpracującego od paru lat z naszą szkołą Stowarzyszenia Pojezierze Brodnickie w Grzmięcy, poprzez konkursy przyrodniczo – ekologiczne promowała wyjątkowe  walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego i obszarów Natura 2000, obejmujących zarówno powiat brodnicki, jak i powiat nowomiejski.

Wszystkie zamierzenia naszej dzisiejszej imprezy powiodły się dzięki współpracy z wieloma instytucjami: Wojewodą Kujawsko – Pomorskim, Urzędem Marszałkowskim, Kujawsko – Pomorskim Kuratorem Oświaty, Powiatem Brodnickim, Powiatem Nowomiejskim, Miastem i Gminą Jabłonowo Pomorskie, Gminą Biskupiec Pomorski. Wsparcia finansowego udzielili nam również: pan radny Krzysztof Kamiński, pan radny Marek Buchalski, pan Paweł Radzicki z Jabłonowa Pomorskiego, państwo Małgorzata i Zbigniew Bielik z Nowej Wsi, firmy:  Państowa Kasa Oszczędności BP, Firma „Agrocomex” z Jabłonowa Pomorskiego – państwo Szczech,  Firma „Dominik” z Mierzyna – Państwo Wiesław i Dominik Pawlikowscy, Piekarnia „Piotruś” z Jabłonowa Pomorskiego – panowie  Wiesław Kociela i Kamil Kociela, Piekarnia z Lisnowa – pan Piotr Kowalski, Firma RolMix z Jabłonowa Pomorskiego - państwo Bernadetta Mikulicz i Zbigniew Mikulicz, Firma Europasz w Jabłonowie -  państwo Helena i Edward Zabroń, Firma TOMKAS z Jabłonowa Pomorskiego  - panowie Tomasz Szwertfeger i Wojciech Szwertfeger, Firma ECOBUD z Grudziądza.

 Wspaniałe ciasta i desery przygotowali niezastąpieni rodzice naszych uczniów, gorące napoje przygotowały KGW z Nowej Wsi i KGW z Płowęża.

Technicznie wsparło nas Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali podczas trwania imprezy druhowie z OSP w Płowężu, kierownik Posterunku Policji w Jabłonowie Pomorskim oraz trzej ratownicy z karetką z Grudziądza.

Serdecznie dziękujemy naszej prezenterce pani Barbarze Czachor, która kolejny raz czuwała nad sprawnym rozpoczynaniem biegów w poszczególnych kategoriach  i wspierała zawodników dobiegających do mety.

Wielkie podziękowania kierujemy do rodziców i naszych absolwentów, którzy podczas biegów: pracowali w biurze zawodów, na stołówce i w kawiarence, wspierali sędziów na linii mety, zadbali o dowiezienie i rozstawienie, a potem demontaż namiotów, stolików, banerów….


Wszyscy: zawodnicy, osoby towarzyszące, goście oraz organizatorzy stworzyliśmy wyjątkową atmosferę "Mili 2016". Najmłodsza uczestniczka dzisiejszego biegu miała 3 lata, a najstarszym zawodnikiem był 72-latek. Cieszymy się, że nasza impreza łączy pokolenia.

Do zobaczenia na starcie już niedługo, zaczynamy odliczanie do następnego roku!