godlo1 m

Kodeks bezpiecznego postępowania

DSC 0282mChcemy, żeby nasza szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym. Wspólnie ustaliliśmy zasady bezpiecznego postępowania, które respektują prawa nas wszystkich do pracy w przyjaznej atmosferze do tolerancji dla naszej odmienności i wyjątkowości. Zasady zawarliśmy w "Kodeksie bezpiecznego postępowania".

 

 

 

Tajemniczy świat ceramiki

zd plow0166mW warsztatach ceramicznych prowadzonych przez pana dr Pawła Paskala z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wzięli uczniowie z klasy III, IV i V. Uczestnicy podczas pierwszych warsztatów, które odbywały się w Toruniu poznali metody tworzenia (formowanie z wałeczków, wyklejanie form, wykrawanie i spajanie elementów) i zdobienia wyrobów z gliny kaflarskiej (odciskanie elementów koronek o różnej fakturze i wzorach, wycinanie, rycie wzorów). Dzieci poznały warsztat artysty - rzeźbiarza – piece do wypału ceramiki w różnych temperaturach w zależności od planowanych efektów, podstawowe materiały i narzędzia: rodzaje używanej gliny, wałki, stolnice do wałkowania określonej grubości gliny, formy do kształtowania prac. Samodzielnie, na wilgotnych ściereczkach, uczestnicy warsztatów wykonali po 2-3 prace w glinie kaflarskiej różnymi metodami zgodnie z własnymi preferencjami. Pan Paskal podpowiadał jak poprawić wykonaną pracę tak, aby podczas wypału w piecu ceramicznym nie uległa popękaniu czy całkowitemu zniszczeniu. Wykonane prace zostały wypalone w piecu ceramicznym.

zd plow0193mPodczas drugiej części warsztatów, które odbyły się w Płowężu, uczniowie używając różnych barw szkliwa pokryli wypalone przedmioty ceramiczne wzorami według własnego pomysłu. Ponadto poznali budowę i zasadę działania mobilnego pieca ceramicznego, temperaturę i przebieg kolejnych etapów i czynności, jakie należy wykonać, aby właściwie szkliwo zostało wypalone oraz aby uzyskać określone, pożądane efekty. Zaobserwowali, jaka „magiczna” następuje przemiana w wyglądzie i barwie szkliwa po jego wypaleniu metodą raku.

Uczniowie jedną pracę wybraną przez siebie mogli zabrać do domu, pozostałe zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie prac i mogą stanowić upominki dla osób wspierających działania uczniów.

Ponieważ druga część warsztatów odbywała się na świeżym powietrzu podczas imprezy sportowej pod nazwą VIII Jesienny Ogólnopolski Bieg na jedną Milę zajęcia obserwowali również uczestnicy biegów i osoby towarzyszce zawodnikom. Chętni wykonywali własne prace w glinie kaflarskiej, mogli spróbować szkliwić naczynia już wypalone, obserwowali przebieg procesu wypału ceramiki.

 

Bezpieczna i przyjazna szkoła

logo uw 
 

 

W ramach programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" realizowany jest projekt "Ja i mój bezpieczny świat", który obejmuje następujące zadania:

 1. Opracowanie Kodeksu bezpiecznego postępowania - Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców
  • Mam prawo być szczęśliwy.- konkurs plastyczny – I-III
  • Tutaj czuję się bezpiecznie -  konkurs fotograficzny dla  uczniów i rodziców
 2. Szkoła bezpieczna i wolna od cyberprzemocy
  • Cyberprzemoc  - profilaktyka i interwencja - aspekty prawne i odpowiedzialność dzieci i dorosłych – szkolenie i warsztaty dla nauczycieli
  • Wiem, jak postąpić, gdy moje dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy. - szkolenie dla rodziców
  • Sztuka rozwiązywania konfliktów  - szkolenie  i warsztaty dla nauczycieli
 3. Wiem, jak zdrowo i bezpiecznie żyć - zajęcia profilaktyczno wychowawcze dla uczniów klas I-VI
 4. Zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania
  • Z pomoca komputera rozwiązuję problemy - nauka programowania
  • Zostań mistrzem rękodzieła
 5. Czas wolny na sportowo